Po wymaganiach ogólnych, pora na wymagania szczegółowe jakie należy uwzględnić w procesie cynkowania ogniowego.
Powierzchnie metalowe powinny być pozbawione wszelkich zgorzelin spawalniczych i odprysków, ostrych krawędzi, resztek powłok malarskich, pozostałości po cechowaniu, znakowaniu, zanieczyszczeń smarami, emulsjami, innych materiałów stosowanych przy trasowaniu, wierceniu, spawaniu. wstawek z elementów ocynkowanych ogniowo lub galwanicznie.
Elementy spawane powinny być łączone metodą półautomatyczną w osłonie gazów ochronnych. W przypadku spawania elektrodą należy dokładnie usunąć (mechanicznie) otulinę spawalniczą. W przeciwnym wypadku istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia wady w powłoce cynkowej. Generalnie spawanie elektrodą wpływa na pogorszenie jakości powłok cynkowych.
Na etapie przygotowania konstrukcji do cynkowania trzeba przewidzieć niezbędne otwory technologiczne, które zapewnią niezakłócony przepływ cynku zewnątrz i wewnątrz jak również niezbędne odpowietrzenie elementu konstrukcji. Należy również pamiętać o wykonaniu dodatkowych otworów dzięki którym będzie możliwe zawieszenie elementu na potrzeby procesu cynkowania ogniowego. Przy elementach konstrukcji, które zostały niewłaściwie przygotowane do cynkowania ogniowego, może dojść do występowania lokalnych zapowietrzeń, wycieków resztek z procesu trawienia, które tworzą brązowo – rdzawe zacieki na powłoce cynkowe.
Jest bardzo niepożądanym mieszanie rodzajów stali w jednej konstrukcji przeznaczonej do cynkowania. Większość dostępnych gatunków stali przedstawionych w normach PN-88/H-84020 i PN-86/H-84018 można ocynkować ogniowo, jednak jakość uzyskanej powłoki cynkowej (połysk, gładkość, grubość, przyczepność) jest różna i zależy od składu chemicznego stali, a w szczególności od zawartości w niej krzemu (Si), węgla (C) i fosforu (P). Zawartość krzemu (Si) i węgla (C) w stali nie powinna przekraczać łącznie 0,5%, a zawartość krzemu nie powinna zawierać się w przedziale od 0,03% do 0,12% oraz powyżej 0,3%.
Na etapie przygotowania elementów łączonych do cynkowania ogniowego, naddatek wymiaru dla każdego otworu powinien wynosić około 2 mm.
Każdorazowo próbujemy przewidzieć jak zachowa się konstrukcja w wyniku poddania jej wysoką temperaturą. Bywa niestety tak że obciążenie termiczne wyzwala naprężenia wewnętrzne, stąd tak istotne są odpowiednie uzgodnienia i konsultacje z Zamawiającym usługę.